Trombosit yönünden zengin kan plazması anlamındaki PRP, saç ekiminde de kullanılabilen bir tekniktir. Saç ekiminin ardından yaraların hızla iyileşmesi ve tedavi sonrasında saçın hızlı büyümesi, PRP tekniğini öne çıkarmaktadır. Uygulama sonrasında ortaya çıkan kırmızı nokta ve kabuklanmalar, oldukça hızlı ortadan kalkar. Böylece ekilen köklerin saç uzatma potansiyeli artar. PRP uygulamalarından sonra saç dökülmesinin azaldığı ve uygulama bölgesinde saç tellerinin kalınlaştığı gözlemlenmiştir.

PRP tedavisinde, hastanın kendi kanı kullanılır. Kişiden alınan yaklaşık 10 cc ölçeğindeki kan, laboratuvarda ayrıştırılarak PRP sırasında kullanılacak kırmızı kan elde edilir. Bu kan saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin zayıf olduğu bölgelere enjekte edilir. Kişinin kendi kanı olduğu için hiçbir yan etki ya da alerji görülmez. PRP tedavisinde amaç saç köklerinin beslenmesi ve ekilen köklerin tutunma becerisinin sağlanmasıdır.

Ekilen saçlar, 3 ay içerisinde bulundukları yere uyum gösterirler. Bu nedenle saç ekiminden sonraki 3. ay, PRP uygulaması için en uygun zamandır. Saç ekimi tedavisi sırasında ekilen köklerin %3 ila %10’u çıkmaz. PRP tedavisi yetersiz kan akışını azaltarak bu oranı düşürür. İyileşme sürecini kısaltır.

PRP tedavisi yaklaşık 30 dakikalık 4 seansta tamamlanmaktadır. İşlem sırasında kişi herhangi bir acı ya da his duymamaktadır. Enjeksiyonun ardından kişi normal yaşantısına geri dönebilir. Uygulamanın sonuçlarının uzun vadeli olması için yılda bir kez yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

PRP tedavisi saç dökülmesinden şikayetçi olan herkese uygulanabilir.

Biz Sizi Arayalım