Toplumun her kesiminden insanın cildinde leke, çil ve ben problemlerine rastlanmaktadır.  Cilde ne kadar özen gösterilirse gösterilsin yaşlanmaya ve diğer faktörlere bağlı olarak ciltte leke, çil ve benlere rastlanması kaçınılmazdır.

Cilt lekeleri deriye rengini veren pigmentlerin belirli bir bölgede birikmesiyle oluşur. Herhangi bir rahatsızlık vermeseler bile dış görünüşü etkilediği için kozmetik ve psikolojik problemlere neden olur. Doğuştan oluşabilecekleri gibi güneş hasarı, gebeliğin ve doğum kontrol haplarının neden olduğu hormonal değişiklikler, yaşlanma, yanlış kozmetik uygulamalar sonucunda da oluşabilirler. Leke tedavisinin başarısı, lekenin bulunduğu derinliğe göre değişmektedir. Derinin üst tabakasında oluşan lekeler kolaylıkla tedavi edilebilirken, derinin alt katmanlarında oluşan lekelerin tedavileri daha zorludur.

Tıpta “efelide” olarak adlandırılan çiller genellikle doğuştandır. Çocukluk ve ilk gençlik döneminde de oluşabilirler. Açık ten rengine sahip kişilerde daha fazla görülürler. Güneş ışınlarının zararlı etkileri, çillerin görünürlüğünü arttırır. Çiller genellikle yüzün yanak, burun ve çene kısmında kırmızımsı, kahverengimsi bir renge sahip yuvarlak hatlı benekler şeklindedir. Güneşli mevsimlerde sayıları artarken, kış aylarında azalma ya da hafifleme gözlemlenebilir.

Benler tıp dilinde “nevüs” olarak adlandırılır. Doğuştan gelenler ve sonradan edinilenler olmak üzere ikiye ayrılır.  Genellikle dairesel hatlı ve kahverengi tonlardadır. 50 yaşından sonra artış gösterirler. Benler, güneşin zararlı ışınları, hamilelik, hormonal değişiklikler ve deri altında melanin kümelenmesi gibi nedenlerle oluşabilirler. Güneşe maruz kaldıklarında renkleri koyulaşır.

Teknolojiyle birlikte gelişen ve yeni ortaya çıkan teknikler sayesinde leke, çil ve benler kolaylıkla temizlenebilmektedir. Leke, çil ve ben tedavileri bütün kadın ve erkek hastalarda kullanılabilir. Tedavi sırasında kişi hafif bir sıcaklık ve acı hissedebilir. Bu his dayanılamayacak ölçüde değildir. Yine de hastanın ve doktorun isteğine bağlı olarak işlem sırasında çeşitli kremler kullanılarak lokal anestezi sağlanabilir. Tedavi kısa sürer ve tedavinin ardından kişi günlük hayatına devam edebilir. Tüm tedavi çeşitlerinde etki uzun sürelidir.

Leke, çil ve ben tedavisinin hormonal değişim sürecinde olanlara, ilaç tedavisi görenlere ve enfeksiyon problemi yaşayanlara uygulanması sakıncalıdır.

Biz Sizi Arayalım