Yaşa ve çevresel faktörlere bağlı olarak gözenekler tıkanarak ciltte lekelere ve sivilcelere neden olur. Kimyasal peeling, cildi tıkanıklıklar ve ölü hücrelerden arındırarak daha parlak ve genç bir görünüm elde etmek amacıyla yapılan bir işlemdir. Yüz, boyun, göğüs, el ve kollarda oluşan kırışıklık ve lekelerin, ciltte oluşan çukur ve izlerin giderilmesinde çok etkili bir yöntemdir.

Kimyasal peeling işleminde, hedeflenen görünümün elde edilebilmesi için deriye bazı kimyasal solüsyonlar uygulanır. Bu solüsyonlar derinin yüzeyinde ayrılma ve soyulmalara neden olur. Lekelere neden olan melanin hücreleri de bu soyulmalar sırasında dökülür. Dökülme bittiğinde cilt derisi tamamen yenilenmiş olur. Bu sayede cilt daha genç ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.

Kimyasal peeling işlemi yaklaşık olarak 5-10 dakika sürmektedir. İşlem esnasında hafif derecede yanma ve batma hissi görülebilir. İşlemden sonra kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. İstenilen sonucu elde etmek için hastanın cilt tipine ve kullanılan peeling yöntemine göre 6-7 seans uygulanabilir.

Kimyasal peeling işleminden en az 1 hafta öncesine kadar saç boyası ve perma yaptırılmamalıdır. Bahar ve kış aylarında yapılan kimyasal peeling tedavileri daha başarılı sonuçlar vermektedir. İşlem sonrasında kişi direkt güneş ışığına maruz kalmamalı ve solaryumdan kaçınmalıdır. İşlem esnasında ve sonrasında oluşacak olan kabuklar kesinlikle soyulmamalı yalnızca uygulamayı yapan hekim tarafından önerilen nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Kimyasal peeling işlemi deride açık uçuk, derin güneş yanığı, yara ve enfeksiyon bulunanlara ve Roaccutane tedavisi gören kişilere uygulanamaz.

Biz Sizi Arayalım