Gülme, şaşırma, kızma gibi mimik hareketleri yaparken cilt altındaki kaslar hareket etmekte ve ciltte çizgilenmeler oluşmaktadır. Yıllar içerisinde bu hareketlerin sürekliliğine ve sıklığına bağlı olarak çizgilenmeler belirgin hale gelmekte ve sonrasında kırışıklıklar ortaya çıkmaktadır. Güneşe maruz kalma, yaşlanma ve hayat standartları bu çizgilenmeleri ve kırışıklıkları ilerletir. Botoks, bu çizgi ve kırışıklıkları yok etmek için kullanılan ve cerrahi olmayan bir yöntemdir.

Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bu madde, direkt kas içine enjekte edilerek bölgedeki kasların uyarılmasını geçici olarak engellemekte ve kasılmaları azaltmaktadır. Mimiklere bağlı olarak oluşan bütün çizgi ve kırışıklarda etkili olan botoks uygulaması, terlemeyi azaltmada, kaş kaldırmada ve migren tedavisinde de etkilidir.

Botoks maddesi iğne yardımıyla direkt kasın içine enjekte edilmektedir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anesteziyle uyuşturulmakta ve madde ince uçlu iğnelerle küçük dozlarla uygulanmaktadır. İşlem süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Uygulama sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

Kişi uygulama sonrasında işine ve günlük yaşamına hemen geri dönebilmektedir. Ancak işlem sonrasında spora, kuaföre ve saunaya gidilmemeli, işlemden sonraki 3 gün havuza girilmemelidir. Ayrıca uygulamanın yapıldığı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli, yüz üstü yatılmamalıdır.

Botoks etkisini 4-7 gün içinde göstermeye başlar ve 10-15 gün içerisinde gözle görünür sonuçlar alınmasını sağlar. Çizgileri hafifletirken yeni kırışıkların oluşmasını da engeller. Botoksun etkisi 4-6 ay sürer. Bu süre kişiye, yaşam tarzına ve uygulanan dozaja bağlı olarak değişebilir. Hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulamadır.

Botoks, popülaritesi nedeniyle çok tercih edilen bir uygulamadır. İşlemin yanlış eller tarafından uygulanması, telafisi imkansız sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle botoks işleminin yalnızca estetik cerrahlar ya da medikal estetik uzmanları tarafından uygulanması son derece önemlidir. Estetik cerrahlar tarafından, sterilize yerlerde yapılan botoks uygulamasının hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Botoks, hamile ve emziren kadınlar dışında 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Mimiklere bağlı olarak oluşan çizgi ve kırışıklıklardan şikayet eden herkes yararlanabilir. Çizgiler derinleşmeden önce yapılan botoks uygulamalarında, daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Biz Sizi Arayalım