Meme dokusunun büyümesinin daha çok ailesel olduğu bilinmekle birlikte kilo alma, yapılan doğumlar ve emzirme memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın daha da artmasına yol açmaktadır.

Vücut ölçüsüne göre büyük memelere sahip olan kadınların sosyal ve özel hayatlarında öz güven kaybı ve uyumsuzluk gibi sorunlar yaşadığı blinmektedir. Meme küçültme tekniği bu sorunları kalıcı bir biçimde çözerken, sağlık açısından da birçok fayda sağlamaktadır. Bu operasyon, memelerin iri görünümünü iyileştirmek için yapılsa da büyük memelerin neden olduğu sırt ağrıları, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almada güçlük, sütyen askılarıyla omuzda oluşan çöküklük, meme altındaki hijyen problemlerini çözüme kavuşturan bir işlemdir. Meme bezini ve onun meme başı ile bağlantısını koruyan teknikler ile emzirme fonksiyonunun korunması mümkün olabilmektedir. Emzirme fonksiyonunun korunması elzem olan hastalarda meme belli ölçüde küçültülebilir. Muayene sırasında yapılan ölçümler değerlendirilerek memenin ne kadar küçültülebileceği hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Bunun yanı sıra memelerin her ikisi aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme ameliyatında simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat tekniklerinin uygulanması gerekebilir.

Sedasyon ve genel anestezi yapıldıktan sonra fazla meme dokusu ve deri çıkarılmakta, yaklaşık 2-4 saat süren operasyonla  küçültme işlemi uzman ellerde başarıyla tamamlanmaktadır. Operasyon sonrasını izleyen ilk günlerde kol hareketleri sırasında geçici ağrılar, şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk gibi etkiler görülebilmektedir.

Hastalar, memelerinin büyüklüğüne göre 1 veya 2 hafta içerisinde işlerine ve normal hayatlarına dönebilmektedir.

Biz Sizi Arayalım