Memeler gelişme geriliği, doğum ve daha birçok nedenle küçük kalabilir, küçülebilir ya da asimetri meydana gelebilir. Her iki memenin ya da birinin büyütülmesi gerekebilir. Bu sayede daha dolgun, iri, estetik olarak daha güzel memeler elde edilebilmektedir.

Meme büyütme operasyonları, genel anestezi altında, plastik cerrahi doktorları tarafından ameliyathane koşullarında yapılan estetik ameliyatlardır. En başarılı plastik cerrahi uygulamalardan olan meme büyütme tekniği, meme başı çevresinden veya altından küçük bir kesi yapılıp ardından silikon implantın yerleştirilmesiyle gerçekleştilmektedir. Bu girişimlerde silikon meme protezler kullanılmaktadır. Silikon dış çeperleri oluştururken, dolgu maddesi bazı durumlarda değişebilmektedir. Protezlerin şekil ve içeriği hastaya anlatılarak birlikte karar alınmaktadır. Meme büyütme ameliyatından beklentiler cerrahla konuşulmalıdır. Kesi yeri ve protez tipinin avantaj ve dezavantajlarını detaylarıyla öğrenmek, ameliyatın sonucu açısından faydalı olmaktadır. Uygulamadan önce kadınların kilosu, boyu, kalça ve omuz genişliği dikkate alınmakta ve değerlendirme sonucunda vücut hatlarıyla uyumlu olacak ölçüde bir büyüme sağlanmaktadır.

Operasyon sırasında süt emzirme kanallarına dokunulmadığı için doğum yapıldığında süt emzirmede problem yaşanmamaktadır. Meme büyütme ameliyatı sonrası kanama, enfeksiyon (iltihap) ve dikişlerin açılması riski nadir olarak görülmektedir. Daha iyi ve daha güzel hissetmek isteyen kadınlar, memelerinde istedikleri büyüklüğe ve şekle sahip oldukları zaman kendilerine olan güvenlerinin arttığını, sosyal yaşantılarının daha iyi olduğunu, partnerleriyle daha mutlu olduklarını ve istedikleri kıyafetleri giyerek daha konforlu bir yaşama kavuştuklarını ifade etmektedir.

Ameliyat kararını alan kadınların, kararlarından emin olmaları ve ameliyatın kendilerine ne gibi faydalar sağlayacağı konusunda hekimleriyle detaylı bir şekilde görüşmeleri gerekmektedir.

Biz Sizi Arayalım