Kepçe kulak deformitesi, birçok insanın hayatını hem sosyal hem de psikolojik açıdan negatif olarak etkiyen bir şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, toplumda en fazla rastlanan şekil bozukluğu olarak dikkat çekmektedir. Doğuştan gelen bir şekil bozukluğu olması, sorunun genetik olduğuna işaret etmektedir. Bireylerde kıkırdak dokuların şekillenmesi 5- 6 yaşına kadar sürmektedir. Bu süreçte kepçe kulaklara sahip çocukların sosyal çevresiyle iletişimini koparabildiği gözlenmektedir. O yaş aralığındaki çocukların acımasız olduğunu düşünürsek kepçe kulak deformitesinin okul çağından önce düzeltilmesi gerekmektedir. Çocuğun hem sosyal hem de psikolojik açıdan iyileşmesi için sürecin ertelenmemesi doğru bir karar olacaktır.

Kepçe kulak sorunu her hastada şekil ve büyüklük açısından farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle her hasta için ayrı bir değerlendirme yapılmakta ve kişiye özel bir tedavi seyri planlanmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı ile kulak kıvrımları yeniden şekillendirilir, dışa doğru açık olan kulak arkaya doğru çekilerek saçlı deriye daha yakın hale getirilir ve bu sayede hem natürel hem de estetik bir görünüm elde edilir.

İşlemi biraz daha detaylı aktarmak gerekirse öncelikle kulak arkasından ve hiç fark edilemeyecek kadar küçük bir kesi yapılarak kulak kepçesinde kalıcı bir şekillendirme yapılmaktadır. Kulaktaki kıkırdak yapılar, ameliyat sırasında kullanılan kalıcı dikişlerle uygun açıya getirilerek şekillendirilmektedir. Uygulama sonunda kulak ideal forma ulaştırılmakta ve sonrasında kepçe kulak deformitesinin tekrarlama olasılığı olmamaktadır. Ameliyattan sonra kulakları baskılayıcı bandaj uygulaması yapılmaktadır. Sürecin sonunda bandajlar uzmanlar tarafında açılmakta ve hasta özgüveni yüksek şekilde hayatına dönebilmektedir.

Biz Sizi Arayalım