Erkeklerde aşırı meme büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomasti her yaştan erkekte görülebildiği gibi neden olduğu faktörler çeşitlilik göstermektedir. Sanıldığının aksine kilo dışında birçok nedenle ortaya çıkabilmekte; alkol, bazı antidepresan ve vücut geliştirme ilaçları ve maddelerin uzun süre kullanını, jinekomastiyi tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Uzmanlar jinekomastinin bazen farklı hastalıklardan kaynaklanabildiğini de belirtmektedir. Hormon bozuklukları, testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar ve sendromlar, östrojen artışı yapabilen durumlar, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid bezi hastalıkları jinekomastinin bilinen nedenleri arasındadır.

Büyüme, bazı durumlarda tek memede kendini gösterirken bazı durumlarla her iki memede de göze çarpan bir büyüme olabilmektedir. Dünyada her 18 erkekten birinin karşı karşıya olduğu bu sorun hızla artmaktadır. Bu artışta sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik baş rol oynamaktadır. Sanayileşmenin getirmiş olduğu yerleşik şehir hayatı, vakit geçirebilecek, spor yapabilecek alanların şehirlerde kısıtlı olması ve buna bağlı hareket ve fiziksel aktivite azlığı, dengesiz ve yetersiz beslenme alışkanlıkları da meme büyümesine davetiye çıkarmaktadır. Jinekomastinin tedavi yöntemi kesinlikle cerrahi işlem olup ilaç tedavisi, spor veya özel antrenmanlar istenilen sonucu vermemektedir. Tedavi türlerinden biri olan eksizyonel tedavi (doku çıkarılması) ile meme başının etrafındaki koyuluktan belirlenen bir sınırla içeriye girilmekte ve fazla olan doku kolay bir yöntemle çıkartılmaktadır.

Liposuction tedavisinde ise fazlalık olan meme dokusu, sadece 1-2 milimetrelik kesilerden doku içerisine uzatılan ve hafifçe sokulan ince borular yardımıyla boşaltılmaktadır. Bu tedavi yöntemi lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Biz Sizi Arayalım