Güneş ışınları ve hava kirliliği, yüzdeki kolajen sayısını azaltarak kırışıklığa ve ciltte deformasyona neden olur. Fraksiyonel karbondioksit lazer yöntemi, derinin alt tabakalarına kadar inerek ciltteki kolajenleri yeniler, kırışıklıkları azaltır, cildi gençleştirir. Etkisinin fazla, yan etkisinin az olması sebebiyle sivilce, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Cildin görünür yüzeyine hasar vermeden uygulanabilir. Bu sayede hasta kısa süre içerisinde normal hayatına geri dönebilir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer yönteminde lazer ışınları, hasarlı dokuyu eritir.  Sonrasında hasar görmemiş cilt bu alanı hızla sağlıklı dokuyla örter. Bu sayede cildin yapısı 2-5 yıl önceki durumuna geri döner. Özellikle sivilce, yara izleri ve kırışıklıkları gidermede benzer lazer uygulamalarına göre daha etkilidir. Fraksiyonel karbondioksit lazer, dalga boyunun uzun olması sebebiyle cildin derinlerine kadar inebilir. Bu özelliğiyle benzer sistemlere göre etkisi daha yüksektir. Güçlü olmasına rağmen iyileşme çok hızlı gerçekleşir. Uygulama sonrasında pansuman gerekmez. Hasta uygulamadan 2 gün sonra ılık duş alabilir, 3. gün itibarıyla makyaj yapmaya başlayabilir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi 4-6 hafta aralıklı seanslarla gerçekleştirilir. Hafif ve orta dereceli vakalarda 2 ya da 3 seans yeterlidir. Çok derin iz ve kırışıklık durumunda tedavi 5 seansa kadar çıkabilir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulanır ve soğuk hava üflenir. Bu sayede hasta çok az acı hisseder. İşlemin diğer cilt yenileyici yöntemlerle kullanılması tedavinin etkinliğini arttırabilir. Hasta işlem sonrasında geçici bir yanma hissedebilir. Bu his, işlem sonrasında uygulanacak hafif nemlendiricilerle azaltılabilir. Yüzde ödem oluşması durumunda buzla soğuk kompres uygulanabilir. İyileşme sürecinde hasta güneş korucuyu kullanmalıdır. Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulamasından sonra geçici lekelenme, sivilce atağı, uçuk, enfeksiyon ve yara izleri gibi şikayetler görülebilir. Bu yan etkilerin görülme oranı, benzer yöntemlere göre oldukça düşüktür.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi; son 6 ay içinde oral isotretinoin kullananlara, derisinde enfeksiyon bulunanlara ve hamilelere uygulanmaz. Uygulama öncesinde hasta 1 ay güneş ışınına direkt maruz kalmaktan ve solaryumdan uzak durmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen (Aspirin), ışığa duyarlılığa neden olan (tetrasiklin, naproksen, östrojen, progesteron, klorokin vb. içeren ilaçlar ve doğum kontrol hapları) ilaçlar alınmamalıdır.

Biz Sizi Arayalım